GHRP to peptydy uwalniające hormon wzrostu. Do tej grupy zaliczamy alexamorelin, GHRP-6, hexarelin oraz właśnie GHRP-2. Peptyd ten zawiera pół tuzina aminokwasów. Ma masę cząsteczkową z 817.9 i jego wzór sumaryczny jest C45H55N9O6.
Główną funkcją GHRP - 2 jest naturalne pobudzenie organizmu do wydzielania hormonu wzrostu. Peptyd pobudza do działania przysadkę mózgową. W przeciwieństwie do GHRP-6, peptyd ten nie wywołuje skutków ubocznych głodu związanych z GHRP-6. GHRP to mimiker greliny. To właśnie grelina powoduje uwalnianie hormonu wzrostu z przysadki mózgowej. Grelina została odkryta w 1999 roku. Oddziałuje poprzez receptory GHS-R zlokalizowane między innymi w podwzgórzu, przysadce mózgowej, trzustce, nerkach, tkance tłuszczowej, jajnikach, mięśniu sercowym i naczyniach krwionośnych. Cząsteczka greliny składa się z 28 aminokwasów. Wspieranie wydzielania się hormonu wzrostu powoduje jednocześnie nasilenie syntezy białek. Jednocześnie dochodzi do blokowania produkcji somatostatyny. Ten peptyd jest odpowiedzialny za regulację układu hormonalnego i wpływa na neurotransmisję proliferację komórek poprzez interakcję z receptorami sprzężonymi z białkiem G.
Bezpośrednim efektem podania GHRP-2 jest aktywowanie wydzielania się hormonu wzrostu. Ten uwolniony pod wpływem greliny działa na serce bezpośrednio lub pośrednio, powodując zwiększenie stężenia insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1. Dodatkowo nasila lipolizę i stymuluje insulinoodporność. Stymuluje też między innymi wydzielanie prolaktyny, adrenokortykotropiny, hormonu luteinizującego, który wpływa na procesy steroidogenezy i na metabolizm węglowodanów. Efektem tego jest zwiększenie apetytu u użytkownika oraz wzrost masy mięśniowej. Jednocześnie zwiększa się wydolność mięśnia sercowego. Dochodzi do zahamowania apoptozy kardiomiocytów i komórek śródbłonka. Powoduje wzrost stężenia tlenku azotu w komórkach śródbłonka, przez co reguluje napięcie naczyń krwionośnych i ciśnienie tętnicze krwi, hamuje agregację płytek krwi i leukocytów w obwodowym układzie nerwowym działa jak neuroprzekaźnik i wpływa na motorykę przewodu pokarmowego. Zmniejsza wykorzystanie węglowodanów poprzez utrudnienie wychwytu glukozy. Ma też działanie stymulujące wzrost kości długich oraz układu immunologicznego. Poprawia funkcje poznawcze, sen oraz ogólne samopoczucie, zwłaszcza u osób młodszych. Reguluje ciśnienie krwi, temperatury ciała oraz przynosi ulgę w bólu. IGF, który jest uwalniany pod wpływem działania GHRP-2 powoduje wzrost tkanki mięśniowej oraz zwiększenie syntezy białek. Zwiększa się też wychwyt aminokwasów. Następuje też wzrost transportu glukozy do komórek, wzrost chrząstek, wytwarzania prolaktyny. Istnieje też różnica między GHRP-2 a GHRP-6 Oba te peptydy aminokwasowe uwalniają hormon wzrostu. Tym, co wyróżnia GHRP-2, jest jego zdolność do intensywniejszego uwalniania hormonu wzrostu. Z drugiej strony GHRP-6 działa zdecydowanie lepiej, jeśli chodzi o zwiększenie apetytu u użytkownika.
Podobnie jak inne peptydy GHRP-2 jest nam dostarczany jako liofilizowany proszek. Powinien on być przechowywany w chłodnym, suchym miejscu i należy go użyć do wstrzyknięcia wody przeciwbakteryjnej lub chlorku sodu w celu odbudowy. Najkorzystniej jest przechowywać środek w lodówce. Wtedy jego przydatność do wykorzystania może wynieść nawet sześć miesięcy. Zazwyczaj GHRP-2 stosuje się dwa lub trzy razy dziennie. Dawka to około stu mcg do trzystu mcg na jedno wstrzyknięcie. Podobnie jak w przypadku innych GHRP, GHRH może być również stosowany w celu zmaksymalizowania skuteczności kombinacji fali tętna w uzyskaniu ścieżki przysadki do uwalniania hormonu wzrostu. Wspomniana dawka odnosi się oczywiście do wagi człowieka. Szacuje się, że sto mcg tyczy się tutaj osób o wadze około stu kilogramów. Taka dawka zapewnia trzygodzinny impuls GH, który jest dwukrotnie większy niż amplituda 8 IU syntetycznego.
Badania naukowe na zwierzętach wykazały, że GHRP - 2 może mieć duży wpływ na zwiększenie apetytu. Jednak nie jest to tak mocne działanie, jak w przypadku GHRP-6. W niektórych przypadkach może też dojść do zwiększenia zatrzymywania wody. Niekiedy może pojawić się zmęczenie oraz mrowienie nadgarstka czy ręki. Zmniejsza się także wrażliwość organizmu na insulinę. Sam środek uważa się za bardzo bezpieczny i jest alternatywą dla stosowania wszelkich sterydów, które są niezwykle inwazyjne i mają bardzo poważny wpływ na kondycje organizmu oraz ogólny stan zdrowia. Peptyd ten jest dodatkowo dużo bardziej skuteczny, a jego działanie jest trwalsze niż w przypadku alternatywnych środków dostępnych na rynku.
Jak w przypadku każdego środka, który ma wpływ na nasze zdrowie i zachodzące w naszym organizmie procesy, także GHRP-2 ma swoje obostrzenia i istnieje lista przeciwwskazań. Przede wszystkim nie mogę go używać osoby, które są uczulone na którykolwiek ze składników znajdujących się w składzie środka. W takim przypadku może wystąpić u nich reakcja alergiczna, która może być groźna dla naszego zdrowia. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy się natychmiast skonsultować z lekarzem. GHRP-2 nie może też być pod żadnym pozorem wykorzystywany przez osoby niepełnoletnie oraz w bardzo podeszłym wieku. Także osoby, które cierpią z powodu chorób zwłaszcza sercowo – naczyniowych, powinni przed użyciem środka, skonsultować ten fakt ze swoim lekarzem prowadzącym. Wyjątkową ostrożność należy zachować, jeśli jesteśmy przewlekle chorzy lub jesteśmy zmuszeni do przyjmowania określonej grupy leków regularnie. W takim przypadku musimy ponownie skonsultować z lekarzem, czy przyjęcie GHRP-2 w żaden sposób nie zaburzy działania leków, lub nie spowoduje pogorszenia się naszego stanu zdrowia. Także w przypadku kiedy po zażyciu środka zauważamy u siebie jakieś efekty uboczne, które nas zaniepokoją, to powinniśmy natychmiast odstawić przyjmowanie GHRP-2 i udać się z wizytą do lekarza. Jednocześnie należy wyjątkowo rygorystycznie przestrzegać dawki zalecanej przez producenta i poruszać się tylko w wyznaczonych przez niego granicach. Samodzielnie, wyjątkowe przekroczenie dawki, może nas narazić na konsekwencje zdrowotne oraz wystąpienie, niepożądanych skutków ubocznych. Jeśli uznamy, że środek nie działa na nas, tak jak powinien, to podniesienie dawki należy skonsultować z lekarzem. Ważna jest także higiena i zachowanie bezpieczeństwa w przyjmowaniu środka. Nie wolno nam korzystać z obcych strzykawek i igieł podczas iniekcji. Wszystkie igły wykorzystywane do wprowadzenia środka do naszego ciała, powinny być rozpakowane przez nas osobiście i pochodzić z apteki. Pod żadnym pozorem nie wykorzystujmy już używanych igieł i strzykawek. Naraża nas to na zarażenie się wieloma chorobami w tym najgroźniejszą, jaką jest wirus HIV. Sam środek możemy nabyć w renomowanym i sprawdzonym sklepie internetowym. Nie zaleca się korzystania ze środka, który jest nam przekazywany z drugiej ręki, był przez kogoś już używany, bądź pochodzi z niesprawdzonego źródła, co do którego możemy mieć podejrzenia, że handluje podróbkami.