peptydy sklep

peptides.net.pl

Produkty
producenta:
POKAŻ

Produkty

 INFORMACJE O PEPTYDACH4. Zastosowanie peptydów w kosmetyce

Zastosowanie peptydów w kosmetyce

Żyjemy w erze, gdzie młodość i piękno stały się wartością absolutną. Z tego powodu rosnące nieustannie zapotrzebowanie na nowe środki i kosmetyki, które jeszcze lepiej i sprawniej, doprowadzą naszą skórę i ciało do dawnej sprawności i przynajmniej na chwilę zatrzymają ślady wieku na skórze. Stosunkowo nowym składnikiem, wykorzystywanym już powszechnie w kosmetykach są peptydy.

Peptydy to aminokwasy, które aktywnie oddziałują na wygląd i funkcjonowanie skóry. To związki organiczne, które powstają poprzez połączenie cząsteczek aminokwasów za pomocą tak zwanego wiązania peptydowego. Zbudowane są z kilku do kilkudziesięciu reszt kwasowych. Kiedy liczba ta osiąga wartość 100 reszt kwasowych, ich nazwa zostaje zamieniona na białka. Ich naczelnym zadaniem jest swoista komunikacja między komórkami skóry. To jaka informacja jest przenoszona przez dany peptyd, zależy w dużej mierze od rodzaju i kolejności ułożenia tworzących go aminokwasów. Od peptydu zależy też szybkość przesyłania samej informacji. Im dynamiczniej dociera ona do odpowiednich miejsc w organizmie, tym szybsza jest reakcja tego ostatniego. W praktyce oznacza to, że peptydy pozwalają na dużo szybszą redystrybucję składników odżywczych w skórze oraz przyśpieszają przewodzenie wody. Dzięki temu kondycja skóry ulega natychmiastowej poprawie. Kosmetyki zawierające peptydy działają zatem szybciej od tradycyjnych środków pielęgnacji skóry.

W zależności od rodzaju peptydu inne są konsekwencje jego zastosowania i aktywności. Polipeptydy wzmacniają płaszcz hydrolipidowy, zapobiegając w ten sposób przed destrukcyjnym wpływem czynników zewnętrznych. Ich zadaniem jest ułatwienie „komunikacji” między komórkami skóry. Dzięki temu następuje bardziej efektywna dystrybucja wody i składników odżywczych. Z kolei lipopeptydy posiadające równoważną liczbę tłuszczu i wody, przenikają w znacznie głębsze warstwy skóry, odnawiając struktury elastyny i kolagenu. Dzięki temu zmarszczki ulegną spłyceniu i poprawi się ogólny wygląd skóry. Najczęściej w samej kosmetologii wyróżnia się cztery podstawowe kategorie produktów, które oparte są na peptydach lub na nich bazują. To peptydy sygnałowe, peptydowe inhibitory enzymów, peptydy neuroprzekaźników oraz peptydy transportujące. W skład kosmetyków wchodzą też często neuropeptydy. To one odpowiedzialne są za rozluźnienie mięśni mimicznych. Ich działanie można porównać do działania botoksu, blokują bowiem przepływ impulsów wysyłanych z komórek nerwowych do komórek mięśni.

Same peptydy występują naturalnie w naszym organizmie. Nie są to substancje chemiczne. Tworzone sztucznie syntetyki są doskonałą kopią substancji, które naturalnie wytwarzamy. Dzięki temu kuracja za pomocą peptydów jest w przytłaczającej większości przypadków całkowicie niegroźna dla naszego organizmu. Peptydy znajdziemy też w codziennie spożywanych produktach spożywczych. Są one obecne w mleku, ryżu, pszenicy i soi. Peptydem jest insulina czy melanotropina.

Jeśli chodzi o zastosowanie w kosmetyce, to peptydy najczęściej znajdziemy w produktach typu serum. Tutaj ich wykorzystanie jest najpełniejsze i skuteczniejsze niż na przykład w kremach, balsamach czy tabletkach. Zapotrzebowanie na zastosowanie peptydów i kosmetyków na nich bazujących pojawia się po ukończeniu trzydziestego roku życia. To wtedy pierwszy raz powinniśmy udać się do apteki i zainteresować kosmetykami z peptydami. Wtedy to bowiem wedle większości specjalistów pojawiają się na naszym ciele pierwsze oznaki starzenia. Organizm nie produkuje już wystarczającej ilości kolagenu i elastyny, a te zasoby, które są nadal wytwarzane, nie mają już takiej zdolności do samoodnowy, jak w czasach kiedy nasz organizm był jeszcze młody. Sam proces starzenia może być opóźniony lub przyśpieszony. Jeśli przez trzydzieści lat odżywialiśmy się zdrowo, unikaliśmy promieniowania UV, nie piliśmy alkoholu czy nie paliliśmy papierosów, to istnieje duża szansa, że proces starzenia będzie w naszym przypadku nieco opóźniony. Wszystkie te czynniki przyśpieszają bowiem starzenie się organizmu. Podobnie zresztą jak przepracowanie, stres czy brak wypoczynku. Szczególnie szkodliwe jest opalanie. Zbyt intensywne opalanie się, powoduje uszkodzenia wewnątrzkomórkowe. Z czasem proces ten jest tak silny, a stopień degradacji tak znaczny, że skóra nie jest w stanie poradzić sobie z nimi poprzez naturalnie zachodzące w niej reakcje obronne i naprawcze. Wówczas jedyną możliwością jest podanie zewnętrznego czynnika, który byłby w stanie pomóc w jej regeneracji i odnowie. Bez względu jednak na to, jak bardzo dbamy o własne ciało, to proces starzenia nas nie ominie. Możemy go tylko opóźniać.

Kiedy zauważymy u siebie pierwsze oznaki starzenia, a nasza skóra przestanie być jędrna, elastyczna i gładka w dotyku, to znak, że należy skorzystać z najnowocześniejszych odkryć kosmetologii i sięgnąć po produkty bazujące na peptydach. Przede wszystkim warto podkreślić, że związki te są bezpieczne i przyjazne dla ludzkiego organizmu. Nie powodują podrażnień, uczuleń, posiadają także bardzo szerokie spektrum zastosowań, czyli mogą zastępować składniki, których w skórze brakuje lub stymulować jej mechanizmy powodujące produkcję ich w zadowalających ilościach.

Peptydy stanowią bezpieczną alternatywę, zwłaszcza dla stosowanego powszechnie od lat dziewięćdziesiątych – botoksu. Jego działanie polega na paraliżowaniu mięśni przez zablokowanie przepływu impulsu nerwowego pomiędzy neuronami a komórkami mięśniowymi. Porażone w ten sposób stają się wiotkie oraz rozluźnione, co w efekcie daje skutek wygładzenia zmarszczek mimicznych. Dodatkowo botoks zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek. Niestety dla wszystkich korzystających z działania tego środka, botoks ma także swoje działania uboczne. Toksyna botulinowa jest bardzo silnym jadem, co powoduje, że osoby stosujące kuracje z botoksu doznawały poważnych nieprzyjemności, a czasami uszczerbków na zdrowiu, które w skrajnych przypadkach kończyły się śmiercią pacjentki lub pacjenta. Stąd właśnie pojawiająca się potrzeba, aby znaleźć środek, który ma równie skuteczne działanie, a nie powoduje tak groźnych efektów ubocznych.

Peptydy, bo oczywiście o nich tutaj mowa mają podobne działanie do botoksu, a jednocześnie są substancjami o niebo bezpieczniejszymi. Oddziałują na mięśnie mimiczne oraz podobnie jak botoks i pomagają je rozluźnić. Wśród wielu różnych właściwości peptydów należy wyróżnić przede wszystkim minimalizacje skutków starzenia się skóry, poprzez znaczną redukcję zmarszczek, wzmocnienie zdolności regeneracyjnych skóry, maksymalizacja jej zdolności naprawczych, zwiększenie komunikacji międzykomórkowej oraz stymulacja właściwego funkcjonowania gospodarki wodnej skóry. Ponadto peptydy cechuje znakomita tolerancja oraz umiejętności głębokiej penetracji skóry, duża stabilność oddziaływania na skórę, intensyfikacja syntezy białek podporowych skóry, przede wszystkim kolagenu i regeneracja skóry właściwej, aktywacja cebulek włosowych i stymulowanie wzrostu włosów, a więc zapobieganie przed ich wypadaniem, oraz leczenie ich znacznej utraty. Peptydy mają dużą zdolność wchłaniania się i zastępują składniki wypełniające skórę, naturalnie gładząc skórę wewnątrz i na zewnątrz. W dużej mierze niwelują też wszelkie szkodliwe konsekwencje promieniowania słonecznego oraz skutecznie nawilżają skórę i nawadniają organizm. Niektóre peptydy regenerują skórę oraz przyśpieszają procesy gojenia się ran.
To jak działa peptyd na nasz organizm, w dużej mierze zależy od jego rodzaju. Dlatego różne peptydy stosuję się w poszczególnych typach kosmetyków. Sam peptyd najczęściej jest spotykany w produktach nazywanych kosmeceutykami. Są to kosmetyki z pogranicza farmakologii i kosmetologii, z tego też powodu dużo łatwiej jest kupić je w dowolnej aptece, niż nawet najlepszej drogerii. Najczęściej występują w kremach przeciwzmarszczkowych, a także środkach nawilżających, regenerujących przeznaczonych głównie do cery wrażliwej.

Jedyną wadą peptydów jest tutaj czas działania. W przeciwieństwie do botoksu, gdzie efekt uzyskiwany jest natychmiast po zastosowaniu kuracji, w tym przypadku na pierwsze efekty trzeba niestety poczekać. W zależności od tego, jakie kosmetyki stosujemy, a także w uzależnieniu od indywidualnych cech naszego organizmu i kondycji skóry, czas wyczekiwania na pierwsze efekty może wynieść nawet do trzech tygodni. Podobnie jak w przypadku innych środków, sam efekt działania nie jest tutaj stały. Po odstawieniu kosmetyków musimy się niestety liczyć z powrotem skóry do jej właściwej kondycji. To jednak integralna cecha wszystkich kuracji odmładzających, wyjąwszy może operacje kosmetyczne za pośrednictwem skalpela. Peptydom często też zarzuca się, że ich zastosowanie jest mało ekonomiczne. To z kolei powoduje wzrost cen kosmetyków produkowanych z ich udziałem. Dodatkowo nie są trwałe i łatwo ulegają utlenianiu, przez co producenci muszą dodawać do kosmetyków zwiększone ilości konserwantów. Ostatecznie nie są odporne na bakterie, dlatego kosmetyki z peptydami mogą być uzupełniane parabenam. Wszystkie te zastrzeżenia mają oczywiście pokrycie w faktach. Jednak samo „poprawianie” urody i ingerowanie w naturalny proces starzenia się organizmu nigdy nie jest dla tego ostatniego bez znaczenia i nie odbywa się bez udziału jakichś efektów ubocznych. W porównaniu do innych metod, które powszechnie są stosowane jako alternatywne i mają na celu poprawę stanu naszej skóry, to jednak peptydy są najkorzystniejszą, najzdrowszą i najbezpieczniejszą metodą. Dodatkowo mimo stosunkowo wyższych cen za kosmetyki, najbardziej dostępną i egalitarną. Zwłaszcza jeśli porównamy ceny dostępnych w aptekach kosmetyków do kosztów, jakie musimy ponieść w przypadku dużo groźniejszych dla zdrowia i niezwykle inwazyjnych terapii. Dlatego należy sądzić, że to właśnie w peptydach tkwi przyszłość kosmetologii i na ich bazie produkowane będą coraz to doskonalsze produkty, a nawet leki, które pozwolą, choć na jakiś czas zatrzymać proces starzenia się organizmu. Zwłaszcza że wszyscy żyjemy coraz dłużej i coraz chętniej staramy się zachować młody i zdrowy wygląd, nawet w latach starości.

OSTATNIO PRZEGLĄDANE